Adaptacja w przedszkolu – czego się spodziewać?
Maluszki płaczą, całkiem sporo i są w ogromnym szoku, bo to nie mama ani tata ociera ich łzy, a nowo poznany nauczyciel, histeria przybiera różne oblicza: czasem przerodzi w bunt, czasem w próbę ucieczki z sali lub błagania o powrót mamy.
Również rodzice bywają przerażeni – nie każdy to okazuje, ale często widzimy, że rodzice naprawdę ciężko znoszą pierwsze przedszkolne rozstanie z dzieckiem.
Strach rodzica przybiera różne oblicza: długie pożegnania, pytania pełne podejrzeń, podglądanie przez okno, odpytywanie personelu, to jest lęk o własne dziecko, zrozumiałe, że potrafi prowokować do niekonwencjonalnych zachowań.
Dzieciaczki “są zielone” – niekoniecznie potrafią usiąść w kole, nie wiedzą gdzie mają miejsce zabawki i gdzie jest toaleta i z dużym prawdopodobieństwem nie zapytają o to nowopoznanego dorosłego.
Co więc ukazuje się naszym oczom – chaos, hałas i dość nieufni rodzice. Spokojnie! To tylko pierwszych kilka chwil!

Co może zrobić nauczyciel, a co rodzic?
Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Adaptacja w przedszkolu z perspektywy rodzica:
Najważniejsze jest zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa dziecka. Wyobraź sobie co czuje dziecko, które nagle, z dnia na dzień zostaje przekazane do rąk obcych osób. Mama lub tata, mają właśnie jakieś wyjątkowo ważne powody, żeby je zostawić. Wcześniej tak nie było! A może wcześniej był żłobek, który dziecko już znało? Nowe miejsce! Nowi ludzie! Nowe zasady! Brak rodziców! Brak orientacji w czasie! (Co to znaczy, że tata będzie po mnie po 12?). Fala emocji jaka zalewa dziecko bez wątpienia sięga rozmiarów tsunami.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?
Przygotuj dziecko: mów o przedszkolu, odwiedzaj je, pokaż plac zabaw, weź udział w zajęciach adaptacyjnych, poznaj kolegów, którzy też idą do tej samej grupy, jeśli to możliwe,
mów językiem pozytywów: życz dziecku dobrej zabawy w przedszkolu, miłego dnia, zachęć do zbudowania wielkiej wieży z klocków.
Unikaj komunikatów, które budują strach albo przekonanie, że przedszkole to nieprzyjemne, groźne miejsce: “Nie bój się”, “Przykro mi, ale muszę iść”, “Dasz sobie radę”, unikaj smutnego, rozżalonego tonu – staraj się przenieść na dziecko entuzjazm, pozytywne emocje, radość.
Daj czas: na rozmowę przed przedszkolem, na uspokojenie się w domu, na wybranie zabawki do przedszkola, spokojne ubranie się, na zapomnienie czegoś z domu i powrót po to, jednak staraj się przed samym wejście do sali załatwić sprawy w miarę szybko: pożegnaj się z dzieckiem, przekaż je nauczycielowi, idź – nie obawiaj się, wszystko będzie dobrze.
Stopniuj czas pobytu dziecka w przedszkolu – na początku niech dziecko spędza w przedszkolu tylko kilka godzin, z czasem – możesz to zmienić, jeśli dziecko będzie się czuło komfortowo, dotrzymuj umów, nie uciekaj, gdy coś odwróci uwagę dziecka, nie oszukuj “Pójdę do samochodu i zaraz wracam” – dziecko Ci ufa, Dzięki temu, czuje się bezpiecznie – niech tak zostanie.
Buduj rutynę poranną: dzięki temu unikniecie wielu stresów, dziecko będzie wiedziało co zaraz nastąpi i będzie na to lepiej emocjonalnie przygotowane, możecie np. żegnać się zawsze w ten sam sposób “Buziak, przytulas i czas na zabawę!”
Daj dziecku “kawałek domu” – dzięki ulubionej zabawce z którą pokonujecie podróż do przedszkola dziecko poczuje się lepiej.
Zaufaj nauczycielowi lub podziel się z nim miłym komentarzem. Daj znać, że rozumiesz jak trudny to dla niego czas!

Ile trwa adaptacja w przedszkolu?
Proces przystosowania dziecka do przedszkola zwykle trwa około dwóch tygodni do miesiąca, jednak może być różny dla każdego dziecka. Niektóre dzieci szybko przystosowują się do nowych warunków, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu i wsparcia. Ważne jest, aby przedszkole i rodzice działały wspólnie, tworząc atmosferę bezpieczeństwa i wsparcia.

W pierwszych dniach przedszkola, lęk separacyjny może być wyraźnie obecny u dziecka. Ważne jest, aby rodzic pozostał cierpliwy i empatyczny, dając dziecku czas na zaadaptowanie się do nowej sytuacji. Stopniowe wprowadzanie dziecka do przedszkola, na przykład poprzez krótkie pobyty, może pomóc w złagodzeniu lęku separacyjnego.

Dzięki wsparciu i konsekwencji personelu przedszkola oraz zaangażowaniu rodziców, potrafią zaakceptować nowe warunki i nawiązać pozytywne relacje z innymi dziećmi.
Należy pamiętać, że każde dziecko ma swoje tempo adaptacji, a niepowodzenia nie oznaczają, że dziecko nie będzie miało udanej adaptacji w przedszkolu.
W przypadku nieudanej adaptacji do warunków przedszkolnych, ważne jest, aby podejść do sytuacji z empatią, poszukiwać pomocy od specjalistów i działać dla dobra dziecka.

ŹRÓDŁO:
https://panimonia.pl/2017/08/05/adaptacja-w-przedszkolu-10-sprawdzonych-rozwiazan/#Jak%20przygotowa%C4%87%20Dziecko%20Do%20Przedszkola?
https://mentali.pl/aktualnosci/adaptacja-w-przedszkolu